Vedle podvodů v on-line světě se z nás podvodníci snaží získat peníze prostřednictvím zásilek na dobírku. Obvykle se jedná buď o zásilky, ve kterých je jiné zboží, než si příjemce objednal, nebo si dokonce příjemce takovou zásilku vůbec neobjednal. Podvodníci vsázejí na naši nepozornost.

Prosíme, než zaplatíte dobírku, pečlivě si zkontrolujte, o jaký balíček a z jakého e-shopu se jedná.

 

Jak celá situace obvykle vypadá?

Podvodníci pošlou příjemci balík na dobírku z neověřeného e-shopu, případně přes různé bazarové obchody. Příjemce dobírku zaplatí a balík převezme. Jakmile ho ale rozbalí, najde v něm buď něco jiného, než si objednal (většinou v minimální hodnotě), nebo tam je dokonce jen výplň, aby balík působil věrohodně.

Když chce příjemce zásilky následně zboží reklamovat, zjistí, že e-shop již není na internetu dohledatelný, případně jsou nedostupné jakékoli kontakty.

 

Jak postupovat, abyste se do takové situace nedostali?

Máte-li pocit, že jste si zásilku neobjednali, nebo je vám cokoli podezřelé, než zásilku převezmete a dobírku zaplatíte, prověřte její věrohodnost:

Hledejte reference. Objednávejte zboží na e-shopech, které jsou prověřeny dalšími zákazníky.

Ověřte si e-shop na stránkách ČOI. Česká obchodní inspekce pravidelně aktualizuje na svých stránkách seznam rizikových internetových obchodů.

Před převzetím zásilky zkontrolujte, zda jste si od uvedeného odesílatele zásilku objednali. Podrobnosti o odesílateli a zásilce můžete včas a pohodlně zjistit v naší mobilní aplikaci mojePPL nebo podle čísla zásilky na našich webových stránkách.

Zkuste předem přímo u odesílatele ověřit, o jakou zásilku se jedná. Pokud odesílatele nebo jeho e-shop už na internetu nedohledáte, dobírku neplaťte a zásilku nepřebírejte.

 

Zaplatili jste dobírku za zásilku, kterou jste si neobjednali?

Pokud jste dobírku již zaplatili a v zásilce je zboží, které jste si neobjednali, případně v zásilce kromě výplní vůbec nic není, obraťte se přímo na Policii ČR. Pouze Policie ČR může podniknout takové kroky, aby byla vybraná částka za dobírku pozastavena.

Nebudete-li si s něčím jisti nebo vám bude cokoli podezřelé, napište nám na e-mail info@ppl.cz. Věříme, že se vám díky našim tipům podvodné situace vyhnou. 

 

Užitečné odkazy

Ověřte si, zda nenakupujete z rizikového e-shopu (Česká obchodní inspekce)
Poznejte rizikový internetový obchod na první pohled (Česká obchodní inspekce)
Průvodce pro spotřebitele – Podvodný e-shop (Ministerstvo průmyslu a obchodu)
Zákon o ochraně spotřebitele (Ministerstvo průmyslu a obchodu)
Jak vypadají podvodné stránky, které se vydávají za PPL

Mohlo by vás zajímat

Dodávka PPL

26. 6. 2024| Novinky

Palivový příplatek

Pro měsíc červenec 2024 je palivový příplatek 11,5 %.