PRAHA Česká pošta se snaží podpořit vlnu solidarity, která v dobách pandemie hýbe Českem. Už více než dva týdny doručuje po republice průkazné balíčky s rouškami zdarma. Pošta takových balíčků zatím odevzdala tisíce, z nichž desítky byly adresovány přímo pošťákům. Soucitné gesto jim projevují občané, roušky ale dostávají i od měst a firem. Přesto už se nákaza dotkla i jejich řad. Roušky zdarma už ovšem doručují i další přepravní společnosti, třeba PPL či DPD. 


Pošta spustila bezplatnou službu už 19. března – ve dnech, kdy se do ručního šití roušek pustilo celé Česko. „Poštovné zdarma je ze strany České pošty podpora solidarity mezi lidmi v nelehké situaci,“ sdělil LN mluvčí firmy Matyáš Vitík. „Adresát však musí obsah zásilky dostat jako dar,“ upozorňuje Vitík. 


Zásilku roušek je kvůli kontrole obsahu možné odeslat z jakékoli poštovní pobočky, přijímány jsou jako obyčejné dopisy. „Roušky musí být v průhledném obalu, například v igelitovém sáčku či kancelářské fólii, a vedle údajů o adresátovi jsou opatřeny nápisem roušky,“ popisuje mluvčí. Klienti pošty posílají bezplatné balíčky napříč celou republikou a listonoši za dva týdny doručili tisíce těchto zásilek. 


Na sociálních sítích se objevily ale i stížnosti zákazníků, že zásilka s rouškami adresátovi nedorazila. Důvody jsou podle Vitíka prosté – většinou je to kvůli ztracené či chybějící adrese. Na brněnské poštovní úložně se k 30. březnu shromáždilo 101 nedoručitelných balíčků s rouškami. Některé příjemce přesto byli schopni dohledat. 


Desítkami balíčků s rouškami byli obdarováni také samotní listonoši. „Těchto zásilek si velice vážíme a v současné době nám pomáhají nejen materiálně, ale i jako symbolické gesto našich zákazníků,“ děkuje Vitík. 


Na listonoše však myslí i soukromé firmy. Rovnou 500 ručně šitých roušek jim v pátek věnoval zakladatel Československého nemovitostního fondu SICAV Daniel Římal. „Pošťáci jsou každý den mezi lidmi a jsem rád, že aspoň takhle jim naše firma může vyjádřit svůj dík,“ vzkazuje Římal. 


Od 1. dubna se k pomoci přidala i PPL. Přepravní společnost zajišťuje doručování roušek zdarma pro soukromé osoby, které je chtějí zaslat neziskovým organizacím nebo zdravotnickým zařízením. „Stačí nám sdělit, kde roušky vyzvednout, jaké organizaci je máme předat a kolik jich bude,“ říká ředitel PPL Petr Horák. Balíček musí obsahovat nejméně 30 kusů, aby byl doručen bezplatně. 


Spolupracuje i společnost DPD, která zdarma doručovala roušky pro své partnery. „Nyní jsme začali také zdarma rozvážet 3000 dodávek ochranných štítů pro společnost Prusa3D, která je věnuje zdravotníkům a lékařům v první linii,“ potvrdil LN generální ředitel DPD Miloš Malaník. 

 

Originální lánek si můžete zobrazit ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Teribear

6. 10. 2021 | CSR

Sportem k dětskému štěstí

Poprvé jsme se zúčastnili výzvy Hýbej se s Teribearem.